Nejpopulárnější žánry

Terry Hayes

TERRY HAYES (* 1951), rodák z anglického Sussexu, se v dětství přestěhoval do Austrálie. V jednom z místních předních deníků se vyučil novinářskému řemeslu a v jedenadvaceti byl jmenován severoamerickým korespondentem se sídlem v New Yorku. Po dvou letech se vrátil do Sydney a působil zde jako investigativní žurnalista, politický dopisovatel a sloupkař.

Svět tištěných médií však po čase opustil a stal se producentem rozhlasového pořadu věnovaného současným světovým událostem. Krátce nato napsal společně s Georgem Millerem svůj první scénář, a to k filmu Šílený Max 2:Bojovník silnic. Druhý snímek, pod nějž se podepsal jako tvůrce i koproducent, bylo Úplné bezvětří, které odstartovalo mezinárodní hereckou kariéru Nicole Kidmanové. Následoval Šílený Max a Dóm hromu a množství televizních filmů a minisérií, za něž získal více než dvacet ocenění.

Po přestěhování se do Los Angeles pokračoval Hayes v práci scenáristy na filmech produkovaných velkými studii a obsazovaných hereckými hvězdami: patří k nim mj. Odplata s Melem Gibsonem, Z pekla (Johnny Depp) či Vertical Limit (Chris O’Donnell), na řadě dalších scénářů se podílel (mj. Království ohně, Cliffhanger nebo Tajemný let).

Terry Hayes žije s manželkou a čtyřmi dětmi ve Švýcarsku. Já, Poutník je jeho první román; práva na filmovou adaptaci této knihy zakoupila slavná hollywoodská společnost MGM.


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *