Pavel Šrut

(* 3. dubna 1940 - 20. dubna 2018)

Český básník, spisovatel dětských knih, fejetonista, překladatel a autor písňových textů.

Autor vystudoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy anglistiku a hispanistiku. Po studiích nastoupil jako redaktor do nakladatelství Naše vojsko, v letech 1971 – 1997 působil na volné noze, později pracoval v rozhlasové stanici Vltava.

Písňové texty použil Petr Skoumal, Etc, C&K Vocal, Framus Five atd. Básně publikoval v časopisech: Kulturní tvorba, Host do domu, Literání noviny, Plamen, Sešity pro mladou literaturu, Tvář. Dětské verše psal do Sluníčka, Čtyřlístku, Mateřídoušky a leporel.

I Pavla Šruta postihla cenzura, proto jeho tvorba vycházela v samizdatu, a pod některé texty se podepisoval pseudonymem Petr Karmín.

V letech 2004 a 2005 za svá díla získal ocenění Zlatá stuha, 4x byl nominován na Magnesii Literu - za Lichožrouty ji v roce 2009 získal, roku 2012 obdržel Cenu Karla Čapka, a v roce 2015 Státní cenu za literaturu.

Výběr z děl Pavla Šruta: Kočičí král, Verunka a kokosový dědek, Bob a Bobek na cestách, Kde zvedají nožku psi, Pavouček Pája, Příšerky a příšeři, Lichožrouti.


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *