Arnošt Tabášek

Literární cesta Arnošta Tabáška se už po léta různí do dvou směrů. Jako publicista a novinář má blízko k literatuře faktu. Sem například patří kniha Dobývání nebe, kterou napsal společně s proslulým himálajským horolezcem Radkem Jarošem, nebo knížka o životních osudech herečky Adiny Mandlové.

Autor je však také myslivcem, milovníkem a znalcem přírody. Nepřeberné zážitky z lesů a strání mu nejsou jen podnětem k prvoplánovém vyprávění lovce. Svědectvím je dokončený rukopis dětské knížky Srnka Zuzana a Ondřej z Ondřejníku a už před dvěma roky vydaná knížka Revír mého srdce.

Právě čtenářský úspěch vrstevnatého vyprávění, kdy se Arnošt Tabášek vrací nejen do Beskyd, do krajiny dětství, kde barvitě vzpomíná na zemitého otce i strýce, na další myslivce, kteří se dnes snad ani nerodí. Není to samoúčelné líčení lidí a přírodních krás. Předkládá také obrazy velkoměsta, ve kterém žije, realitu dnešního světa civilizace.

Přes rozpory a protiklady, jež kontrastují s řádem a velebností živé přírody, však tvoří jeden celek. Autor vychází ze základní myšlenky, že zvířata a lidé jsou si navzájem souzeni, obývají společný prostor, jejich životy a osudy se ovlivňují a prolínají. A jsou to především lidé a jejich příběhy, které v jeho nové knize Moře plné srnců dominují. Tentokrát je poznal při toulkách na mnoha místech naší země, na Horňácku, Valašsku, kolem Sázavy, nebo pod Pálavou nedaleko Mikulova.


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *