Waris Dirie

Somálská modelka, herečka, spisovatelka, aktivistka za lidská práva a velvyslankyně UNFPA pro odstranění problému ženské obřízky, která se ve světě stále praktikuje.

Waris Dirie se narodila do nomádské rodiny v Somálsku. Když jí bylo 13 let, utekla z domova, protože se nechtěla provdat za staršího muže. S pomocí své tety se jí z Mogadiša podařilo utéct až do Londýna, kde žila a pracovala v rodině somálského velvyslance. Poté, co jeho působení v Londýně skončilo, rozhodla se Waris zůstat. Začátky byly krušné. Živila se jako uklízečka v místním McDonaldu.

Jednoho dne si jejího půvabu všiml fotograf Terence Donovan. Byl to právě on, kdo jí pomohl dostat se na titulní stranu Pirelliho kalendáře a odstartovat její kariéru modelky. Předváděla na molech nejen v Londýně, ale také New Yorku, Miláně nebo Paříži. Její tvář se objevila v časopisech Vogue, Glamour a Elle.

V rozhovoru pro časopis Marie-Claire poprvé promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama v dětství prodělala. Tento rozhovor oblétl doslova celý svět. Její autobiografická kniha Květ pouště získala úspěch snad ve všech koutech světa. Později vydala Svítání na poušti, Dopis mé matce, Děti pouště a Safa - Zachraňte kvítek pouště. Na motivy knihy Květ pouště byl v roce 2009 natočen celovečerní film. Hlavní roli si v něm zahrála Liya Kebede, supermodelka původem z Etiopie.

V roce 1997 se jí narodil syn Aleki. Roku 2005 získala rakouské občanství a v současné době pracuje pro OSN.


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *