Václav Křístek

Režisér, scenárista, spisovatel, textař a příležitostný herec Václav Křístek začínal jako tvůrce celovečerních filmů, od 90. let se také intenzivně věnoval práci v televizi. Filmovou režii vystudoval na pražské FAMU a po jejím ukončení začal pracovat na Barrandově jako pomocný režisér, případně asistent režie, k prvnímu samostatnému filmu se dostal v roce 1987 (Přátelé Bermudského trojúhelníku). O dva roky později natočil film Zvířata ve městě (1989), na společenské poměry po roce 1989 reagoval smutnou komedií Vyžilý boudník (1990).

V televizi se jako jeden z režisérů podílel například na populárním cyklu Česká soda, realizoval několik televizních inscenací a pohádek (Císař a tambor) nebo rodinné drama ze současnosti Hodný chlapec (2004).

Aktuálním televizním projektem je při příležitosti 700. výročí narození Karla IV. historický životopisný film Hlas pro římsklého krále (2016), na němž pracoval jako scenárista a režisér.

Autorsky se podílel na rozsáhlém zmapování historie české rockové hudby v seriálu Bigbít (1998). Z jeho dokumentární práce připomeňme cykly Neznámí hrdinové (2007), Historie.cs (2009), Historie.eu (2009) a Druhý život Mistra Jana Husa (2015).

Václav Křístek se prosadil také na poli literárním a zaujal svým rozsáhlým historickým románem ze 16. století Cesta na poledne (2004), který získal Literární cenu Knižního klubu. Životní příběh slavného stavitele jihočeských rybníků Jakuba Krčína z Jelčan rozšířil volným pokračováním Prohrát slunce před svítáním (2011).


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *