Noah Hawley

Newyorský rodák NOAH HAWLEY (1967), spisovatel, scenárista a producent ověnčený mimo jiné cenami Emmy či Zlatý glóbus, začal psát v době, kdy coby zaměstnanec Legal Aid Society, organizace poskytující právní pomoc nemajetným lidem, pracoval s týranými a zanedbanými mladistvými. Poté se přestěhoval do San Francisca a psaní se rozhodl věnovat profesionálně. Knižně debutoval v roce 1998 thrillerem A Conspiration of Tall Men (Spiknutí vysokých). Po vydání románu Other People’s Weddings (Svatby druhých, 2004) vytvořil svůj první scénář ke komediálnímu dramatu Alibi (2006). Rok předtím započal spolupráci s televizním studiem FOX a stal se spoluscenáristou úspěšného seriálu Sběratelé kostí (Bones). Poté se opět vrátil ke knižní tvorbě, výsledkem byla dvojice románů The Punch (Rána pěstí, 2008) a Dobrý otec (The Good Father, 2012, česky 2013). Z trojice dalších seriálů, na jejichž tvorbě se podílel či dosud podílí, se jednoznačně nejznámějším a nejoblíbenějším stalo krimikomediální Fargo (2014–2015), produkované bratry Joelem a Ethanem Coenovými, autory stejnojmenného filmu z roku 1996.

Noah je vášnivý milovník hudby a vynikající kytarista. S přítelem Davem Eggersem, spisovatelem a držitelem Pulitzerovy ceny, založil neziskovou organizaci 826 Valencia, která podporuje psaní dětí i dospělých v několika pobočkách napříč Spojenými státy.

Noahův poslední román Před pádem (Before the Fall, 2015) debutoval na druhém místě žebříčku bestsellerů The New York Times a překládá se do 22 jazyků.


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *