Lynda La Plante

Lynda La Plante, rodačka z Liverpoolu, působila na jako herečka na několika divadelních scénách a hrála také v televizních seriálech. Záhy se ovšem začala věnovat psaní scénářů a také beletrie – napsala bezmála tři desítky úspěšných románů.

Její původní scénář mimořádné úspěšného seriálu Hlavní podezřelý (Prime Suspect)získal ocenění Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA), Emmy, Královské rozhlasové a televizní společnosti a v roce 1993 i literární Cenu Edgara Allana Poea. Téhož roku autorka založila produkční společnost La Plante Productions, která ve své době určovala trend v televizní a rozhlasové tvorbě.

Lynda La Plante získala za svou tvorbu mnoho rozličných ocenění, z nichž stačí jmenovat jedno jediné – v roce 2008 obdržela za přínos v oblasti literatury a dramatické tvorby a za svoji charitativní činnost obdržela Řád britského impéria.

Zábavný kriminální román Vdovy (Widows) o velmi netradiční loupeži vznikl podle slavného britského seriálu z roku 1983. Na filmové plátno ho pak v modernizované podobě podle scénáře bestselleristky Gillian Flynnové (Zmizelá, Ostré předměty)letos převedl oscarový režisér Steve McQueen (12 let v řetězech).


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *