Joanne Harrisová

Obrovského mezinárodního úspěchu dosáhla tato britská autorka v roce 1999 románem Čokoláda, který byl navržen na Whitebread Prize (dnes Costa Book Awards) a byl podle něj natočen film nominovaný na Oscara, v hlavních rolích s Juliette Binocheovou a Johnnym Deppem.

Je autorkou více než desítky románů (k příběhu Vianne Rocherové se vrátila v roce 2007 Krysařovými střevíci), dvou knih povídek a také spoluautorkou dvou kuchařek.

Spisovatelka vystudovala středověké jazyky na univerzitě v Cambridge, a než začala věnovat veškerý svůj čas psaní, živila se mj. i jako bylinářka. Na její tvorbu mělo určující vliv především rodinné prostředí a od dětství rozvíjený zájem i úcta k folklóru a dobrému jídlu (to především ze strany matky, která byla Francouzka).

Joanne Harrisová hraje na basovou kytaru v kapele, která vznikla, když jí bylo šestnáct let, studuje starou norštinu a žije se svým manželem a dcerkou v Yorkshiru, asi patnáct mil od místa, kde se narodila. Ráda prý „bloumá“, „polehává“ nebo „si jen tak vykračuje“.


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *