Aleš Beseda

Narozen 15. 5. 1962 v Karviné jako Aleš Hanák.

Matka Marie Besedová narozena 14. 5. 1939 jako Marie Libosvárská v Sallaumines,

severní Francie. V útlém věku přišla o matku (Anna Ondruchová původem z Velkých Karlovic, zemřela ve Francii na tuberkulózu), po válce se s otcem a starší sestrou vrátila jako repatriantka do Československa. Celý život pracovala jako účetní v Potravinách Ostrava. Nyní v důchodu.

Otec Josef Hanák, dělník – tragicky zemřel v roce 1964.

Otčím Alois Beseda, soustružník – zemřel na infarkt v roce 1974.

Vzdělání: vyučen v oboru Opravář zemědělských strojů. Nikdy v této profesi nepracoval, „utekl“ k volantu, zpočátku jako traktorista, po absolvování dvouleté základní vojenské služby jako řidič nákladního vozidla, posléze autobusu na místních linkách. Později u soukromého dopravce pracoval jako řidič zájezdového autokaru a naposled jako řidič na mezinárodní autobusové lince do Londýna.

Od roku 1996 do 2006 pracoval jako dispečer servisu stavebních strojů, od 2006 do současnosti u stejného zaměstnavatele jako referent logistiky náhradních dílů.

Ženatý od 4. 5. 1985, manželka Iveta, knihovnice. Od roku 1992 bankovní úřednice. Poznal ji v knihovně Závodního klubu dolu Antonín Zápotocký v Orlové na jaře 1984.

Syn Ondřej narozen 19. 11. 1985, herec. Studoval Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, posléze DAMU, KALD, pod vedením Miroslava Krobota. Od září 2011 v angažmá v Divadle loutek v Ostravě.

Syn Vojtěch narozen 7. 9. 1988, talentovaný kuchař. Vystudoval hotelovou školu v oboru hotelnictví turizmus. Zajímá se o moderní, špičkovou gastronomii. První jeho zaměstnavatel – Gordon Ramsay Ltd., posléze hotel Hilton Praha. Nyní zaměstnán jako kuchař v zámečku v Petrovicích u Karviné.

S psaním začínal jako bloger. V roce 2009 začal psát první román pod názvem Nejnádhernější polštář na světě. Následovaly novely Nestalo by se to, Talk Show, Šílenství na prodej, Nebezpečný náklad (Zájezd), Láska je potřeba. Dále dosud nepublikovaný román Kořist Elektry, sbírka povídek Ozvěny blaženosti a několik dalších nepublikovaných povídek.

Založením autodidakt a introvert. V mládí hrál na kytaru, kontrabas a basovou kytaru v několika amatérských country a folkových kapelách. Hudební vzdělání nemá, ale díky hraní na hudební nástroj poznal svou celoživotní partnerku. Talent pro psaní se u něj projevoval již v rané dospělosti, ale tvůrčí autorský přetlak u něj naplno propukl až ve zralém věku 47 let.

Žije v Havířově.


Narazili jste na problém?

* položky označené hvězdičkou jsou povinné.

* * *